Interna uporaba eteričnih olj lahko ugodno vpliva na podporo zdravih telesnih sistemov.
Kdaj, če sploh, lahko svoja eterična olja uporabljam tudi oralno/interno?
V kolikor imaš doma doterrina olja, ki imajo CPTG standard (certificirano čista in testirana eterična olja, ki jim na svetu ni enakih), beri dalje, ali pa prisluhni posnetku webinarja.
Več kot 80% eteričnih olj na svetu ni primerne kakovosti (morebiti zaradi načina pridobivanja, shranjevanja, mešanja in redčenja eteričnih olj zaradi višjega zaslužka in podobno), zato tudi niso primerna za interno uporabo.
Nekatera doterrina eterična olja pa vsekakor so primerna tudi za uživanje v napitkih, na žlici medu, v rastlinskih kapsulah z dodanim baznim oljem, v kulinariki. Podprejo lahko zdravo celično funkcijo, zdrav prebavni sistem, zdravo funkcijo naših dihal, zdrav živčni sistem, podprejo telo pri njegovi naravni funkciji razstrupljanja …
Jedi, katerim smo že s samo tehniko zobotrebca dodali eterična olja, se v svojem bogatem okusu razlikujejo od jedi, katerim smo dodali suhe ali sveže začimbe.
Opomnik: Kadar dodajamo eterična olja, ki so primerna za interno uporabo, napitkom, vedno uporabimo steklen kozarec oziroma stekleničko. Olj ne dodajamo prek plastičnih skodelic.
Verjetno ste tudi že zasledili, da si v namene podpore zdrave imunske funkcije lahko kanemo kapljico Frankincense, Copaibe ali Yarrow Pom direktno pod jezik. Da vodi lahko dodajamo eterična olja citrusov in jo malce poživimo z okusom.
V kolikor eteričnih olj še nikoli niste uporabljali interno, se vam morda lahko zdi čudno, da bi zaužili nekaj tako potentnega.
Najverjetneje jih že vključujete v svoje prehranjevanje, saj veliko živil vsebuje majhne količine eteričnih olj. Naša telesa so zasnovana za presnovo in predelavo naravnih spojin in so že opremljena za presnovo naravnih eteričnih olj. Eterična olja so namreč visoke koncentracije naravnih spojin – tisti del, ki daje rastlinam okus in vonj. In čeprav vsa eterična olja niso primerna za interno uporabo, pa obstaja veliko le teh, ki jih je mogoče varno uporabljati tudi na ta način.
Ko zaužijemo eterično olje
Ko zaužijemo eterično olje, se le to transportira skozi naš prebavni sistem neposredno v krvni obtok, ki ga ponese po celem telesu. Ker so eterična olja topna v lipidih, zlahka potujejo po telesu in prehajajo skozi celično membrano. Tako lahko pripotujejo tudi do naših možganov. Enako kot ostale stvari, ki jih zaužijemo, telo presnovi in nato izloči tudi eterična olja (v jetrih in drugih organih). Ko se eterično olje premakne v jetra, specializirani encimi delujejo na razgradnjo posameznih spojin v presnovke (metabolite). Te presnovke še naprej krožijo v telesu, preden se izločijo, predvsem v urinu. Nekatere presnovke eteričnega olja se lahko izločijo tudi v blatu, skozi kožo ali z izdihanim zrakom.
Ugotovljeno je bilo, da so številni presnovki eteričnega olja biološko aktivni in prispevajo lastne učinke ugodja. Na primer, ena študija je raziskala, kako telo spremeni limonen, primarno sestavino v številnih oljih citrusov, da proizvede kislino, ki ne le posnema njegove učinke, lahko pokaže še celo močnejše. Naslednji primer je linalil acetat, ki je v velikih količinah prisoten v eteričnih oljih sivke, muškatne kadulje in bergamotke. Encimi v telesu ga presnavljajo v linalol. Le ta spodbuja sprostitev.
Pomembno
Pri tem je pomembno, da se zavedamo, da telo na dnevni ravni lahko presnovi le določene količine eteričnih olj. Varne količine interne uporabe eteričnih olj so navedene v doterrini tabeli, ki jo je podelil dr. Hill na osnovi številnih študij.
Pomembno je tudi, da pred uporabo določenega doterrinega eteričnega olja preverimo, ali je le to primerno za interno uporabo.
Vedno pričnemo z 1-2 kapljijcama eteričnega olja naenkrat. Upoštevamo tudi dejstvo, da so nekatera eterična olja, kot naprimer cimet, klinčki, origano, timijan zelo vroča in jih NE kapljamo direktno pod jezik, temveč uporabimo v rastlinski kapsuli z baznim oljem, na žlici medu …
Pomembno je vedeti tudi, da eterična olja ne vsebujejo alergenov in ne povzročajo alergijskih reakcij kot takšnih, saj vsebujejo le naravne, hlapljive spojine in ne proteinskih molekul (beljakovin). Občasno pa lahko (glede na razolikost posameznikov) povzročijo preobčutljivnostne reakcije, ki so podobne alergijskim reakcijam. V kolikor občutimo preobčutljivostno reakcijo pri interni uporabi še ne pomeni, da istega eteričnega olja ne moremo uporabljati tudi aromatično in/ali topično. V vsakem primeru pa si velja zapomniti, da takrat lahko popijemo večje količine tekočine.
Še eno pomembno dejstvo: eterična olja so lahko škodljiva le v primeru, da ne upoštevamo doterrinih smernic varne uporabe. Vendar pa enako velja tudi za prevelike količine zaužite vode, mineralov, vitaminov itd …
Eterična olja, ki niso primerna za interno uporabo
Nekaj primerov eteričnih olj, ki niso primerna za interno uporabo: Arborvitae, Cedarwood, Cypress, Douglas Fir, določena vrsta Eucalyptusa (Radiata), Spikenard, Wintergreen.
Opomba: V Doterrinih On Guard izdelkih za interno uporabo Doterra uporalja Eucalyptus Globulus.
Vpliv eteričnih olj na sluznico
Verjetno se vam poraja še eno vprašanje … Če stalno ponavljamo, da se eterična olja ne mešajo z vodo in so topna v lipidih, kakšen je potem njihov vpliv na našo sluznico, ko jih popijemo v kozarcu vode ali kanemo pod jezik?
Pa poglejmo kaj o tem pravijo strokovnjaki. Eterična olja najprej vplivajo na lokalna tkiva. Lokalni učinek je lahko močnejši pri notranji (oralna, interna) uporabi v primerjavi z nanosom na kožo, ker so živci v sluznici bližje površini, pogosto številčnejši in jih je lažje stimulirati v primerjavi z živci v koži. Čeprav je koža debelejša in se zdi manj krhka kot sluznica, pa je resnica ta, da ima podobno kot koža tudi sluznica številne zaščitne lastnosti. Tako kot koža ima tudi sluznica veliko plasti, namenjenih zaščiti telesa pred nelagodji in toksini. Podobno kot koža, se lahko tudi sluznica nenehno obnavlja in regenerira (ugrizi zob, prevroča hrana …) Zelo hitro zaceli nelagodja in ponovno zavzame svojo zaščitno funkcijo. Sluznica ima tudi na tisoče sluzničnih žlez, ki izločajo sluz in ustvarjajo zaščitni film nad tkivi.
Omenjena sluz – mucin – je glikoziliran protein z edinstveno sposobnostjo, da zadrži vodo in tvori strukturo podobno gelu. Le ta se drži skoraj vsega. Številne raziskovalne študije dokazujejo, da eterična olja lahko vplivajo na zdravo raven sluzi v prebavnem traktu.
… ob stiku s sluznico
Ko eterična olja pridejo v stik s sluznico, se na začetni točki stika v določeni meri absorbirajo, vendar bo večino olja sluznica nenehno redčila. Hitra absorbcija in stalno redčenje omogočata oljem dramatičen, a začasen učinek, kar pojasnjuje, da je vsak občutek, ki ga imamo v ustih ali grlu zaradi eteričnih olj, ki smo jih zaužili, začasen. Študije kažejo, da interna uporaba doterrinih eteričnih olj ni škodljiva, ravno nasprotno. Dejansko lahko podpirajo zdravo funkcijo naše sluznice. V predklinični študiji je limonen, ki ga najdemo v eteričnih oljih citrusov, pomagal pri podpori zdrave želodčne sluznice. Ponovno, izogibamo se direktni uporabi vročih eteričnih olj, ki bi lahko dražila našo sluznico. Kadar ta olja uporabljamo za lokalni učinek, na primer za pomiritev nelagodnih občutkov ust in grla, olja ustrezno mešamo z baznim oljem.
Velja omeniti tudi sluznice dihalnega in prebavnega trakta. Sluznice na teh območjih opravljajo drugačne funkcije kot sluznice drugje v telesu. Naše telo je razvilo odlične metode za varno in učinkovito uporabo eteričnih olj. Seveda pa se v dvomih še vedno najprej lahko poslužujemo doterrinih mehkih kapsul za interno uporabo. Na primer On Guard za interno podporo zdravi imunski funkciji, Zen Gest za podporo zdravemu delovanju prebavil, Serenity kapsul za boljši spanec, DDR Prime kapsul za podporo celičnemu zdravju in podobno. Tako počasi ter vztrajno gradimo zaupanje v tudi tovrsten (oralen in interen) način uporabe eteričnih olj.
Povzeto po pisanju doterrinih strokovnjakov: