V veliko izdelkih, ki jih uporabljamo na dnevni ravni, se lahko skrivajo toksini. Naše telo pa absorbira vse, kar nas obdaja.
Zrak, ki ga dihamo, kemikalije v higienskih izdelkih in celo izdelke, ki jih uporabljamo za čiščenje oblačil. Vse vpliva na naše zdravje, bodisi v dobrem ali slabem smislu.
Ste vedeli, da so lasje drugo najhitreje rastoče tkivo v našem telesu? Takoj za kostnim mozgom. Rastejo dan in noč in si zaslužijo, da jim namenimo nekaj ljubezni.
Ko se odločamo za uporabo izdelkov je smiselno, da se odločimo za takšne, ki niso strupeni in ne obremenjujejo našega telesa.
Izdelke za nego las uporabljamo v okolju, ko so naše pore odprte in še toliko bolj absorbirajo vse, kar nanesemo na kožo. Ti izdelki ne ostanejo le na laseh, ampak se vpijejo tudi v naše lasišče.
Sestavine, ki se jim je potrebno izogibati
Ftalati so kemične spojine, ki se običajno dodajajo plastiki, uporabljajo pa se tudi v številnih kozmetičnih in prehrambenih izdelkih. Plastiko naredijo bolj trpežno, prožno ter prozorno, vendar ni nujno, da si tega želimo v svojih izdelkih.
Parabeni so kemični konzervansi, ki lahko povzročijo draženje kože. Zakaj bi torej želeli imeti parabene v izdelkih za osebno nego?
Sulfati vsebujejo mineralne soli, ki so močne, poceni in jih je enostavno dobiti. Zato so tako priljubljeni. In to, kar sulfati naredijo z izdelki, smo povezali s čistostjo, čeprav so v resnici zelo umazane vrste sestavin. Zaradi teh sulfatov se izdelki penijo in penijo, mi pa mislimo, da je pena čista.
V resnici nam ti sulfati delajo medvedjo uslugo. Imajo negativne stranske učinke na delovanje naših pljuč, kožo in lase. Izpirajo naravno zaščito, ki jo naša koža in lasje potrebujejo.
Zlasti pri laseh ogrožajo zdravje povrhnjice. Lasje se dlje časa sušijo, so naelektreni, obenem sulfati dražijo lasišče in stresirajo folikle.
Zato si jih ne želimo v naših izdelkih.
Silikoni so skupina poltekočih snovi, ki izvirajo iz silicijevega dioksida. Silicijev dioksid je naraven in je glavna sestavina peska. Vendar gre ta silicijev dioksid skozi pomemben kemični proces, da postane silikon. Torej ni ničesar naravnega. Silikoni na koži tvorijo pregradno prevleko in jo naredijo odporno na vodo in zrak. Zato jih je težko umiti.
Povzročajo lahko izbruhe, saj so ujeti so v naših porah. Vsekakor niso ne nam, ne okolju prijazni. So le poceni polnila.
Silikoni, sulfati, parabeni in ftalati so glavne štiri sestavine, ki se jim želimo izogniti.
Preverite, če vaši izdelki morda vsebujejo tudi: PEG, sintetične dišave in barvila, fenoksietanol, formaldehid, nafto in sestavine pridobljene iz nafte, mineralna olja, propilen glikol.
Morda res obljubljajo zgoščevalno moč, lažje obvladovanje kodrastih las, vlažnost … nekatere teh sestavin sprva res tudi delujejo in prinesejo hitre rezultate. Sčasoma pa vse te kemikalije našim lasem odvzamejo naravno lepoto, sijaj, energijo, jih izsušijo in oslabijo – preprečijo prodiranje hranilnih snovi.
Eterična olja za lep videz las
Znano je, da eterična olja znatno prispevajo k izboljšanju splošnega videza naših las. Nekatera lahko pomagajo ohranjati naše lase čiste, nekatera jim dajejo zdrav sijaj, poleg vsega pa vedno tudi lepo dišimo.
Samanthin negovalni tretma:
V skledo s približno žlico frakcioniranega kokosovega olja in žlico jojobinega olja dodamo nekaj olj. Običajno skupaj od 10 do 15 kapljic geranije, brinovih jagod, cedre, rožmarina in čajevca. Nato to vtremo v lase, si jih razčešemo, malo zmasiramo lasišče in gremo spat. V kolikor so naši lasje res suhi, lahko dodamo še malo baznega olja in nekaj geranije. Tako bodo suhi lasje še bolj svetleči. Po želji lahko vključite tudi ilang ilang in sivko.
Zjutraj pa sledi razvajanje z naravno linijo, ki je primerna za vse tipe las.
Zaščitni šampon (500 ml)
Nežen šampon za vsakodnevno uporabo, ki ne vsebuje agresivnih kemikalij in je varen tudi za barvane lase. Za vsakodnevno svežino poskrbijo dodana eterična olja poprove mete, evkaliptusa, zelene mete in čajevca.
Nežno čisti in poživlja, naši lasje pa so po uporabi mehki, sveži in dišeči. Sama za svoje dolge lase porabim precej majhno količino šampona.
Balzam (500 ml)
Naj se nega las ne konča le z izpiranjem šampona. Balzam obnovi naravno mehkobo in sijaj, hkrati pa našim lasem daje volumen in moč. Ohranja živahnost barvanih las in vlažnost.
Nanašamo ga na mokre lase – sama si ga nanašam le na predel repa, lasišče pa izpustim. Pustim nekaj minutk in izperem.
Svilnato mehki lasje so pripravljeni na oblikovanje … ali pa jih, tako kot jaz, preprosto pustite popolnoma naravne (ne pozabite tudi na “leave in” balzam :)).
Enako kot v šamponu, so tudi balzamu dodana eterična olja poprove mete, evkaliptusa, zelene mete in čajevca.
Mož po balzamu posega predvsem pri britju brade, sama pa tudi pri britju nog. Čudovit nadomestek brivnim penam. 🙂
“Leave in” balzam – brez izpiranja (237 ml)
Barvani, sušeni, kodrani, speti v (konjski) rep … pa tudi izpostavljeni soncu, vetru, kloru in številnim izdelkom za nego, so naši lasje resnično obremenjeni. Suhi in poškodovani. Z balzamom, ki se ne izpira, jim nudimo zaščito pred vsemi temi okoljskimi vplivi.
Lahek balzam vsebuje eterična olja divje pomaranče, limete, modrega vratiča, magnolije in izvleček osmanta. Božansko diši, poskrbi, da naši lasje lahko zadržijo vlago in se vedno lepo razčesejo.
Za sijoče, zdrave in lažje obvladljive lase ga nanašamo na umite (šampon + balzam), vlažne lase, ki jih predhodno le rahlo osušimo z mehko in nežno brisačo. Brez izpiranja.
Čudoviti lasje so posledica naše skrbi zanje. Doterrina linija daje našim obremenjenim lasem kar potrebujejo. Krepki, zaščiteni in nahranjeni z močjo čistih sestavin. Obenem pa zdrave lase lahko podpremo tudi z uravnoteženo prehrano in esencialnimi mikrohranili, kot so LLV.
Sama sem nad triom navdušena, uporabljajo pa ga tudi vsi moji trije fantje. Mehkoba in svežina, ki začara. Izdelke sem si naročila takoj, ko so jih pričeli prodajati v ZDA. Ker smo štirje in si pogosto umivamo lase, so nam zaloge kaj hitro pošle. In smo se za nekaj časa vrnili nazaj k prvotni liniji za nego las. In sedaj sem enostavno vzhičena, da boste lahko prav vsi začutili navdušenje in svežino, ki prihaja z novo naravno kolekcijo. V naši kopalnici je že pripravljena.
DIY recepte za nego las lahko najdeš tudi tukaj.
Povzeto po vrsti doTERRINIH virov, kot so PIP-i, podcasti in blogi.