
Shinrin-Yoku (gozdna kopel) je starodavna japonska praksa, ki vključuje “potopitev” v ozračje gozda in povezovanje z njegovim bistvom.
Ideja je nastala iz spoznanja, da naše telo deluje drugače, ko smo v naravi. Praksa shinrin-yoku se je začela leta 1982 na Japonskem, ko so skupino posameznikov odpeljali v gozd.
Tam so preživeli dve uri zjutraj in dve uri popoldne. Ni šlo za pohod, temveč zgolj za prisotnost v gozdu.
Gre za opazovanje okolja kot otrok, pri čemer opazujemo insekte, ki se premikajo po tleh. Morda poberemo in občutimo kamne, ki so tam. Morda ležimo in opazujemo drevesa, kako se premikajo v vetru.
Gre za resnično doživljanje narave — beseda shinrin-yoku pomeni “gozdno kopel”— kopanje v naravnem okolju za določen čas. Nedavne raziskave pravijo, da je lahko to že zgolj 20 minut.
V 20 minutah popolne potopitve v naravno okolje v telesu doživimo nekatere spremembe. Idealno je, v kolikor se lahko “kopamo” nekoliko dlje.
Raziskovalci so v devetdesetih letih prejšnjega stoletja začeli preučevati fiziološke koristi gozdnega kopanja in potrdili, kar večina ljudi intuitivno ve: preživljanje časa v naravi je koristno za dobro počutje. V današnjem urbanem svetu, v zaprtih prostorih, se je človekova povezanost z naravo oddaljila.
Leta 1800 je le 3 % prebivalstva živelo na urbanem območju. Do leta 2050 bo po napovedih v mestih živelo 66 % svetovnega prebivalstva.
V zadnjih dveh stoletjih so se življenjski pogoji zelo spremenili. Vendar se geni na te spremembe prilagajajo dlje časa. Zato so naši geni, čeprav zdaj živimo v več mestih, še vedno prilagojeni življenju v naravi. To neskladje med našo fiziologijo in okoljem lahko povzroči visoke ravni stresa in pogosto prekomerno stimulacijo simpatičnega živčnega sistema.
Ta sistem nadzoruje odziv boj ali beg, ki je akutna reakcija na stresor. V sodobnem času se ta odziv ne zgodi le takrat, ko smo fizično v nevarnosti, ampak tudi takrat, ko se počutimo čustveno ogrožene. Po drugi strani pa je parasimpatični živčni sistem odgovoren za povrnitev telesa v naravno umirjeno stanje, ki mu omogoča, da se obnovi.
To stanje pogosto imenujemo homeostaza. V tem stanju se počutimo polni energije in osveženi.
Naš krvni tlak se normalizira, naš utrip se upočasni. Toliko stvari v našem sistemu se umiri in vrne v stanje, ki ga ne dosežemo, ko se sprehajamo po mestu.
Kako je nastala mešanica doTERRA Shinrin-Yoku?
Ideja se je porodila na delovnem pohodu v gorah Wasatch. Dr. Riggs se je z zaposlenimi pogovarjal o neverjetnih raziskavah o shinrin-yoku in njegovi praksi. Naša telesa se spremenijo, ko smo v naravnem okolju.
Obstajajo raziskave, ki kažejo, da velik odstotek teh sprememb v nas povzročajo fitoncidi ali spojine, ki jih drevesa izločajo in jih potem mi vdihavamo. Prav tako obstajajo raziskave, ki potrjujejo, da se naša telesa prav tako spremenijo, kadar ne moremo iti v gozd in tekom noči difuziramo eterična olja z naravnimi spojinami kot so limonen, α-pinen in β-pinen, linalol …
Nad raziskavami je bil navdušen tudi dr. Hill in skupaj so pričeli s formuliranjem mešanice Shinrin-Yoku.
Čudovito razmerje med ljudmi in drevesi
Razumemo simbiotično razmerje med nami in drevesi, ker izdihujemo ogljikov dioksid. Drevesa ga potrebujejo za preživetje, za svojo rast. Črpajo ga iz ozračja in nato proizvajajo kisik, ki ga potrebujemo ljudje.
Sedaj odkrivamo še globlje razmerje s temi drevesi. Njihove spojine so izredno pomembne za našo fiziologijo.
Mešanica eteričnih olj Shinrin-Yoku in njena uporaba
Sestavljajo me: Lemon, Patchouli, Magnolia, Siberian Fir, Cypress, Cardamom, Hinoki, Lavandin, Grapefruit, Geranium, Lemon Petitgrain
Uporaba: aromatična in topična
Aroma: cvetlična, citrusna, lesna
S svojim osvežujočim in navdihujočim vonjem spodbujam pomirjujoče in prizemljujoče okolje. Pomagam ti ustvariti popolno okolje za meditacijo, pisanje dnevnika ali ustvarjalne trenutke. Uporabiš me lahko tudi kot osebni parfum ali pri masaži telesa (skupaj s frakcioniranim kokosovim oljem). Ne pozabi name pred nastopom, ko imaš povišan srčni utrip ali krvni tlak, da se ti pomagam umiriti in sprostiti. Globoko me vdihuj iz dlani.
Za širino učinkov me lahko dopolniš tudi z eteričnimi olji: Serenity (za bolj umirjen spanec), Northern Escape (za več vonja po gozdu)
Včasih nam urnik ne omogoča, da bi v gozdu preživeli toliko časa, kot bi si želeli. Morda kdo izmed vas ne živi dovolj blizu gozda ali divjega območja, da bi ga lahko pogosto obiskoval.
Zato je še toliko bolj navdihujoče dejstvo, da lahko gozd vnesemo v notranjost. Kjerkoli in kadarkoli.
Z analizo gozdnega zraka so odkrili, da drevesa sproščajo fitoncide – spojine, kot so limonen, α-pinen in β-pinen ter linalol. V raziskavi so udeleženci spali čez noč v hotelski sobi in uporabljali eterična olja, ki so vsebovala te spojine.
Shinrin-Yoku harmonično napolni vsak prostor z vzdušjem bivanja med bujnimi gozdovi.
Poskrbite, da ste v sozvočju z lepoto okoli nas in preživljate čas v naravi. To je res pomembno. Naša telesa se v naravi spremenijo. Poleg tega imam sam difuzor poleg postelje in vsako noč 8 ur difuziram 6-8 kapljic eteričnega olja Shinrin-Yoku – Dr. Riggs
Dr. Riggs o fascinantnem dejstvu
Ko smo v naravnem okolju nekaj časa, pričnemo vdihavati spojine, ki jih drevesa proizvajajo. To pomeni tudi, da bo mešanica Shinrin-Yoku v naravnem okolju imela drugačen vonj kot v zaprtem prostoru.
Ste kdaj opazili, da po določenem času difuziranja eteričnih olj le teh ne zaznamo več? Naši receptorji so napolnjeni in naši možgani ne dobivajo več sporočil o spojinah v zraku.
Temu rečemo nosna slepota. Ko bomo zapustili prostor, bodo naši receptorji ponovno postali prazni in ponovno bomo ob vrnitvi v prostor vonjali eterično olje.
Ko gremo v naravno okolje, začnemo vdihavati kemijo gozda. To napolni naše receptorje in po nekaj časa je ne bomo več tako močno zaznavali. Torej, ko odpremo stekleničko Shinrin-Yoku olja v naravnem okolju, bo le to dišalo drugače – odvisno od že zapolnjenih receptorjev (oziroma od kemije gozda).
Le ta se spreminja glede na to, ali smo na plaži, v iglastem gozdu, deževnem gozdu … Kaj ni to zabavno? Boste preizkusili?
Odbor za znanstveno-medicinsko izobraževanje (SMEC) o mešanici Shinrin-Yoku
Preizkusi gozdno kopel v naravi
1. Odklopi se od vsakodnevne rutine
Najprej poišči nedotaknjeno območje narave, kjer boš preživel-a nekaj časa. Morda priljubljeno drevo, potok ali slap. Pomembno je, da najdeš kraj, kjer se lahko potopiš vase in se povežeš z naravo.
2. Globoko dihaj in se poveži z naravo
Osredotoči se na svoje okolje. Začni z nekaj počasnimi, globokimi vdihi in preprosto opazuj čudesa okoli sebe.
Opazuj naravo kot otrok – vse je čudo. Poskusi najti načine, kako vključiti vse čute. Vsak letni čas ponuja čudovite priložnosti za doživljanje naravnih ciklov. Zapomni si, da kopanje v gozdu ni pohodništvo z enega kraja na drugega. Gre za to, da se potopiš v lepoto narave. Medtem ko pohodništvo ponuja odlične priložnosti za gozdne kopeli, se ne pozabi ustaviti in absorbirati okolice, namesto da se osredotočaš na doseganje cilja. Z upočasnitvijo lahko v celoti doživiš bivanje med drevesi.
3. Vrni se v vsakdanje življenje
Morda to ne bo lahko, vendar je bistvo shinrin-yokuja v tem, da dopustiš naravi, da te spremeni.
Kaj iz te izkušnje boš prenesla/prenesel v svoj vsakdan? Česa te je ta čas v naravi naučil? Kaj lahko spremeniš, izboljšaš?